Logowanie SportsManago

harmonogram.jpg

poniedziałek, 12 kwiecień 2021 23:03

TESTY OLIWERA SMUNIEWSKIEGO

Okres pandemii to smutny czas dla sportu ale nam udało się znaleźć pozytywne informacje, którymi chcielibyśmy się podzielić z naszymi kibicami.
Ostatni tydzień był dla jednego z naszych zawodników szczególnie wyjątkowy.
Zaproszenie na tygodniowe testy do zespołu Borussii Mönchengladbach to bardzo duże wyróżnienie dla Oliwera Smuniewskiego oraz całej naszej akademii MUKS ŻAKI SZCZECIN.
O przybliżenie szczegółów wyjazdu oraz to co wydarzyło się w centrum treningowym niemieckiego klubu poprosiliśmy Pana Marcina Balcera, osobę reprezentującą naszego zawodnika poza granicami kraju:
"W przypadku Oliwera sprawy z Borussią Mönchengladbach potoczyły się bardzo szybko. Klub już przed sezonem poinformował mnie o zapotrzebowaniu w tym roczniku na pozycji "9". Na podstawie mojego doświadczenia dość szybko stwierdziłem, ze Oli posiada sporo umiejętności, które są wymagane w topowej akademii, jaką jest Borussia Mönchengladbach. Znając oczekiwania klubów zagranicznych, nie było jednak tak, ze Oli był od razu "gotowy" na taki wyjazd, ponieważ zauważyłem u niego także obszary, nad którymi należało intensywnie popracować. Dlatego z Oliwerem i jego tatą podjęliśmy konkretne działania, żeby go dobrze przygotować na ta przygodę. Na chłopaka spadło dużo dodatkowych obowiązków i wyrzeczeń. Oli podszedł do tematu jednak bardzo profesjonalnie, zaangażował się w 100% w cały projekt i wywiązał się ze wszystkich ustalonych zadań. Już po paru tygodniach można było zauważyć duże postępy w jego rozwoju. Stwierdziłem wiec, że nadszedł moment, aby przedstawić Borussii Mönchengladbach "ciekawego chłopaka z Żaków Szczecin". Po paru tygodniach skaut z Borussii znalazł sił osobiście na meczu Żaków w Szczecinie i już po ...... 25 min. opuścił obiekt. Nie było to jednak spowodowane katastrofalną pogodą ? ale faktem, ze Oli od razu "wpadł mu w oko".
Do testów miało dojść już dużo wcześniej - aczkolwiek pandemia nie pozwoliła na szybszy wyjazd do Niemiec. Oli z niecierpliwością czekał na oficjalne zaproszenie, ponieważ - wbrew pozorom - nie odczuwał żadnej presji czy tremy. Wręcz przeciwnie bardzo się cieszył, że będzie się mógł pokazać w topowym Klubie, który w tym sezonie uczestniczy w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Ja ze swojej strony, starałem się wspierać go mentalnie, by zdjąć z niego wszelka presje i chyba się to nam udało, ponieważ już godzinie od przybycia do akademii Borussii, Oli napisał mi wiadomość: "Panie Marcinie, wszystko ok, zjadłem kolację i oglądam z kolegami Ligę Mistrzów." - cały Oliwer...
Punktualnie o godz. 10.00 następnego dnia rozpoczął się pierwszy trening. Warunki nie sprzyjały, ponieważ nieoczekiwanie nad ranem spadł śnieg... Nie było jednak miejsca na wymówki i trzeba było pokazać się z jak najlepszej strony. Ponieważ nie miałem możliwości być w tym dniu w Mönchengladbach, trzymałem "gorącą linię" z tatą Oliwera, który informował mnie na bieżąco:
"Wewnętrzna gierka. 1-0 Oli bramka !"
"2-0 Oli asysta !"
"Wygrali ze starszymi 3-1 !"
Ewidentnie Oli sprostał zadaniu i pozytywnie zaliczył pierwszy występ, co potwierdził także trener drużyny U17. Następnego dnia czekały go indywidualne testy szybkościowe oraz luźniejszy trening przedmeczowy. Na pewno Oli będzie także mile wspominał "pogawędkę" z Eugenem Polanskim, pełniącym w klubie funkcje koordynatora, pomagającego najbardziej utalentowanym zawodnikom z Akademii w płynnym przejściu do pierwszego zespołu.
W ostatnim dniu czekał Oliwera bardzo ciekawy i prestiżowy sparing przeciwko drużynie FC Köln, która w tej grupie młodzieżowej Bundesligi jest liderem tabeli. Oli wyszedł w pierwszym składzie Borussii i rozegrał bardzo solidne 45 minut, dokładając swoja cegiełkę do zwycięstwa 2-0 (w drugiej połowie wynik już nie uległ zmianie).
Niezależnie od ostatecznej decyzji o przyszłości Oliwera jestem przekonany, ze było to dla niego niesamowite przeżycie i bezcenne doświadczenie. Dzięki umiejętnością piłkarskim i dobremu charakterowi zasłużył sobie na ten wyjazd. Należy jednak podkreślić, ze zawdzięcza to także w dużym stopniu swoim rodzicom, którzy nauczyli go pokory, skromności i dążenia do celu. Szczególne podziękowania należą się tacie Oliwera, który pod kątem sportowym wpływa na niego bardzo motywująco. Ten sukces byłby jednak nieosiągalny bez wsparcia sztabu szkoleniowego w Żakach Szczecin, pod wodzą trenera Leszka Muskały, który to zrobił bardzo dobrą robotę w ramach rozwoju Oliwera."
....................................................................
Mamy nadzieję , że przykład Oliwera jest dowodem na to jak ciężka praca może zostać dostrzeżona i nagrodzona!
Możliwość sprawdzenia się i zobaczenia z bliska jak trenują rówieśnicy w czołowych akademiach naszych zachodnich sąsiadów to na pewno spełnienie marzeń wielu młodych adeptów futbolu.
Jeszcze raz duże gratulacje dla Oliwera, trenerów oraz rodziców za to ogromne wyróżnienie!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

logo-szczecin.jpg

Szkolenie w Klubie MUKS Żaki Szczecin Dąbie od 2013 jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasto Szczecin

Kontakt

Międzyszkolny Uczniowski
Klub Sportowy ŻAKI70-812 Szczecin
ul. Pomorska 150

502 368 826
668 394 797

mukszaki@gmail.com 

Śledź nas na FB

© 2016 MUKS Żaki Szczecin Dąbie